Czym się charakteryzuje wulkanizacja? Jakie istnieją sposoby naprawiania opon? Co należy wiedzieć?

Opony faktycznie pojawiły się dość niedawno. Ich najważniejszym składnikiem jest kauczuk, natomiast w formie nieprzetworzonej jest dosyć twardy i niezbyt elastyczny. Dzięki procesowi wulkanizacji zyskuje na elastyczności, umożliwiając stworzenie opony, która spełni aktualnie wymogi.


Sam proces przerabiania kauczuku za pomocą wulkanizacji cieplnej został wynaleziony w 1839 roku przez Charlesa Goodyeara. To działanie otworzyło pozostałym drogę do tworzenia opon, jednakże nie były one jeszcze tak dopasowane jak te, jakie znamy w dzisiejszych czasach. Na samym początku wulkanizacja polegała na podgrzewaniu kauczuku z siarką, dzisiaj natomiast stosuje się różnorodne odmiany polimerów i związków, jakie wywołują tworzenie się mostków sulfidowych pomiędzy cząsteczkami.

Czy chcesz może mieć link do wpisu (https://www.akumulator24.com.pl/akumulatory-exide.html), gdzie oczekują na Ciebie kolejne teksty? Sądzimy, że spodoba Ci się nasz portal.



wymiana opon
Wprowadził: Bill Abbott
Źródło: http://www.flickr.com
Brzmi to dość zawile, jednakowoż wynikiem tej reakcji chemicznej jest produkcja surowca, najczęściej gumy, o lepszej wytrzymałości na uszkodzenia i większej elastyczności. Widząc pierwsze opony jesteśmy w stanie zobaczyć jak bardzo są różne od tego, co znamy dziś. W drugiej połowie dziewiętnastego wieku rządziły dętki, i nie było ważne czy opony były wykorzystywane do rowerów czy pierwszych aut. Obecnie to raczej niespotykane rozwiązanie wśród opon samochodowych, ale obowiązuje w oponach rowerowych. W dzisiejszych czasach w oparciu o wulkanizację nie tylko wytwarza się opony, lecz również się je naprawia. Technologia poszła dość do przodu, tak więc powstały techniki naprawiania ogumienia dzięki wulkanizacji chemicznej, więcej Jednakowoż za pomocą tego rodzaju rozwiązań nie da się naprawić wszystkich uszkodzeń. W nowoczesnych warsztatach można odnaleźć maszyny i narzędzia do wulkanizacji bardziej wiekową, jak i nową metodą.


Pierwsza metoda wymaga bardziej znacznego doświadczenia, lecz również specjalnych form, które umożliwiają uzyskanie pierwotnego kształtu opony. Umożliwia to naprawę opon o bocznych uszkodzeniach, jakie dość trudno naprawić chemicznym sposobem. Kolejna metoda - chemiczna, umożliwia szybką naprawę uszkodzeń punktowych, takiego rodzaju jak przebicie opony gwoździem czy
śrubą. Nie trzeba się obawiać, iż jedyna możliwość to wymiana opon, ponieważ wulkanizatorzy przy pomocy tej metody mogą nam prędzej zwrócić sprawne opony, jakie będą służyć miesiącami, a czasem i latami. Jak widać więc, wulkanizacja pomimo że została wynaleziona dość dawno temu, to ciągle jest dość mało znana. Jednak jej zalety poznać można w trakcie każdej wizyty u wulkanizatora.

Powiązane artykuły:
22-05-26 07:17:07
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.