Czym się charakteryzuje wulkanizacja? Jakie istnieją sposoby naprawiania opon? Co należy wiedzieć?

Opony faktycznie pojawiły się dość niedawno. Ich najważniejszym składnikiem jest kauczuk, natomiast w formie nieprzetworzonej jest dosyć twardy i niezbyt elastyczny. Dzięki procesowi wulkanizacji zyskuje na elastyczności, umożliwiając stworzenie opony, która spełni aktualnie wymogi.
Sam proces przerabiania kauczuku za pomocą wulkanizacji cieplnej został wynaleziony w 1839 roku przez Charlesa Goodyeara. To działanie otworzyło pozostałym drogę do tworzenia opon, jednakże nie były one jeszcze tak dopasowane jak te, jakie znamy w dzisiejszych czasach. Na samym początku wulkanizacja polegała na podgrzewaniu kauczuku z siarką, dzisiaj natomiast stosuje się różnorodne odmiany polimerów i związków, jakie wywołują tworzenie się mostków sulfidowych pomiędzy cząsteczkami.

Więcej treści

Kilka ważnych zasad dotyczących prawidłowego serwisowania i użytkowania układu klimatyzacji

silnik samochodowy
Wprowadził: Ryan Gsell
Źródło: http://www.flickr.com
Obecne samochody oprócz tego, że jeżdżą, to oferują coraz większy komfort dla pasażera i kierowcy. Jednym z najważniejszych urządzeń, które służą do tego celu, jest klimatyzacja. Całkiem niedawno jeszcze stanowiła ona luksus, za jaki trzeba było dużo dopłacać, obecnie otrzymuje się ją w standardzie nawet w autach z niższych klas. Klimatyzacja w naszej strefie klimatycznej może zbyt często się nie przydawać, lecz w lecie jej plusy są naprawdę widoczne.


wymiana opon
Wprowadził: Bill Abbott
Źródło: http://www.flickr.com
Brzmi to dość zawile, jednakowoż wynikiem tej reakcji chemicznej jest produkcja surowca, najczęściej gumy, o lepszej wytrzymałości na uszkodzenia i większej elastyczności. Widząc pierwsze opony jesteśmy w stanie zobaczyć jak bardzo są różne od tego, co znamy dziś. W drugiej połowie dziewiętnastego wieku rządziły dętki, i nie było ważne czy opony były wykorzystywane do rowerów czy pierwszych aut. Obecnie to raczej niespotykane rozwiązanie wśród opon samochodowych, ale obowiązuje w oponach rowerowych. W dzisiejszych czasach w oparciu o wulkanizację nie tylko wytwarza się opony, lecz również się je naprawia. Technologia poszła dość do przodu, tak więc powstały techniki naprawiania ogumienia dzięki wulkanizacji chemicznej, więcej autoplusgarage.net/. Jednakowoż za pomocą tego rodzaju rozwiązań nie da się naprawić wszystkich uszkodzeń. W nowoczesnych warsztatach można odnaleźć maszyny i narzędzia do wulkanizacji bardziej wiekową, jak i nową metodą.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.