Oznaczenia opon i w jaki sposób się w nich orientować?

Myślisz, iż nie poradziłbyś sobie z kupnem opon? Nic bardziej mylnego. To zadanie wcale nie musi być większe niźli twoje zdolności. Starczy bowiem rozeznać się, co mówią oznaczenia opon, a spokojnie zakupisz odpowiednie opony do swojego samochodu. Dokładnie zapoznając się z tematem będziesz się orientować, w jaki sposób zakupić każdy rodzaj wymienionych produktów, również opony 4x4. Co w związku z tym należy wiedzieć?


opony samochodowe
Wprowadził: EveryCarListed P
Źródło: http://www.flickr.com
Pierwszy symbol, jaki można zobaczyć na oponie, oznacza jej rozmiar. Umieszczony jest z boku produktu (sprawdź oznaczenia opony). Występuje w postaci ciągu liter oraz cyfr. Szybko na niego trafisz. To, jakiego gabarytu opon potrzebujesz do swojego samochodu, dowiedz się z instrukcji. Następną ważną informacją jest indeks prędkości, wskazujący na to, z jaką maksymalną prędkością można jeździć po drogach, by nie doprowadzić do uszkodzeń nowo kupionych opon.

Czy interesują Cię przedstawiane tematy? Jeśli tak, to odszukaj więcej tutaj (http://poltrading.com.pl/bt_wozki_widlowe.htm) i odnajdź więcej informacji na omawiany temat - zapewne będą niezwykle wciągające.

Symbol ten znajduje się na końcu ciągu znaków podających rozmiar opony. Indeks prędkości oznaczony jest literkami, na przykład literka Q oznacza maksymalną prędkość 160 km/h. Najwyższa możliwa prędkość z kolei to 300 km/h i ta wartość oznaczona jest literą Y. Trzeba pamiętać o indeksie nośności, a więc maksymalnym obciążeniu opony mając na względzie najwyższą możliwą prędkość.

Ponadto dobrze jest skontrolować datę produkcji określonej opony, która rozpoczyna się od liter DOT. Poszukiwany przez ciebie ciąg znaków powinien mieć od siedmiu do 12 symboli, cztery końcowe cyfry oznaczają rok produkcji. Dwie pierwsze mówią o tygodniu, dwie następne natomiast o roku wyprodukowania opony (informacje o oponach michelin). Na oponach umieszczone są też oznaczenia eksploatacyjne, które wskazują między innymi na ewentualność wykorzystywania ich w ciągu zimy, granicznej wartości ciśnienia lub posiadaniu homologacji europejskiej. Opony - witryna w tym temacie - wzmacniane zaś mają jeszcze oznaczenia XL bądź RF, wskazujące na jej większą możliwą ładowność. Na koniec dobrze jest nadmienić o jeszcze jednej użytecznej informacji umieszczonej na oponie, którą jest technika montażu. Sformułowania rotation, outside albo inside wskażą ci, w jaki sposób założyć oponę.


Samochód, wymiana opon
Wprowadził: iStock
Źródło: iStock
Nie zapominaj, że innego typu opon potrzebują samochody osobowe, a innymi kategoriami trzeba się kierować, jeżeli niezbędne są ci opony terenowe (więcej o oponach terenowych). Jeśli masz wątpliwości co do określonych produktów, powinieneś prosić o radę jednego ze sprzedawców, jaki wskaże ci najlepszy wybór dla ciebie.
20-03-23 07:38:09
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.