Metody odlewania metali

Odlew w swej najprostszej odmianie polega na modelowaniu części metalowych, które będą łatwe w dalszej obróbce.


Odlew jest techniką wykonywania obiektów za pomocą wypełniania form płynnym metalem.

Aluminium szczotkowane

Odlewy realizuje się ze żeliwa, stopów miedzi. Popularne są też odlewy z brązu. Odlew stosuje się wówczas kiedy pozostałe technologie byłyby zbyt kosztowne. Technologią odlewania możemy wyrobić przedmioty o niezwykle zawiłych kształtach z bardzo dużą dokładnością dla przykładu tłoki, silniki, obudowy, narzędzia. Odlewanie może być przebiegiem prostym, bądź zawiłym. Całość zależy od tego który kształt pragniemy pozyskać oraz jaki materiał obrabiamy. Proces formowania składa się z następujących części: wykonanie modelu przedmiotu, realizacja fragmentów formy odlewniczej, wykonanie rdzeni, jakie imitują kształty wewnętrzne obiektu, montaż formy, zatapianie formy płynny metalem, wyjęcie odlewu z formy, czyszczenie. Z technologicznego punktu spojrzenia każdy przedmiot odlewany w formie jest nazywany odlewem. Jednakże zazwyczaj nazywa się tak tylko te przedmioty, jakie nie nastręczają w ogóle lub prawie w ogóle dalszej obróbki mechanicznej.


Jednakże zwykle model różni się troszeczkę od definitywnej formy odlewu ze względu na nieodzowność uwzględniania przeróżnych części technologicznych istotnych dla dobrego stworzenia skomplikowanych odlew (technicast.pl/formowanie-maszynowe-odlewow - wejdź...)ów. Im bardziej skomplikowany kształt ma posiadać odlew staliwny tym trudniej zrobić należytą formę. Najpowszechniej spotykanym ambarasem, który musi zostać rozwiązany jeżeli idzie o odlewnie aluminium - dowiedz się więcej o hartowaniu indukcyjnym będzie obecność tak zwanych podcięć.


To wgłębienia czy występy uformowane w taki sposób, że foremki nie dałoby się odseparować od odlewu po jego stwardnieniu. Hartowanie indukcyjne jest jedną z metod powierzchniowego hartowania, w jakiej rozgrzewanie metalu zachodzi za pomocą prądu elektrycznego wysokiej częstotliwości.
18-08-29 12:48:08
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.