Kilka ważnych zasad dotyczących prawidłowego serwisowania i użytkowania układu klimatyzacji

Współczesne samochody poza tym, że jeżdżą, to oferują coraz więcej wygód dla pasażera i kierowcy. Jednym z najbardziej popularnych urządzeń, które służą do tego celu, będzie klimatyzacja. Całkiem niedawno jeszcze stanowiła ona luksus, za który trzeba było dużo dopłacać, aktualnie dostaje się ją w standardzie nawet w niższych modelach samochodów. Klimatyzacja w naszym klimacie może zbyt często się nie przydawać, jednak w lecie jej plusy są niezaprzeczalne.

części samochodowe
Wprowadził: Carol VanHook
Źródło: http://www.flickr.com
Duża część właścicieli aut nawet nie wie, że również zimą powinno się ją używać, i to z dwóch powodów. Przede wszystkim klimatyzacja pracować powinna przez cały rok, gdyż w ten sposób można przedłużyć jej żywotność. Poza tym doskonale osusza ona powietrze, więc w deszczowe dni świetnie sobie radzi ze zbyt dużą wilgocią w środku. Żeby ten układ mógł odpowiednio długo służyć, to należy go odpowiednio serwisować. Nie warto o tym zapominać, bo wszelakie zaniedbania w tej kwestii zakończyć się mogą kosztownymi awariami.

Najważniejszą czynnością, jaką trzeba systematycznie robić przy klimatyzacji będzie kontrola substancji chłodzącej. Ma to bardzo duże znaczenie dla samego funkcjonowania układu, ale także dla żywotności poszczególnych jego elementów. W substancji chłodzącej jest również środek smarujący, którego niedobór może spowodować poważne uszkodzenia. Na przykład zatrzeć się może kompresor klimatyzacji, który jest odpowiedzialny za rozprowadzanie substancji chłodzącej, wymiana albo naprawa tego podzespołu jest dość droga - Inter-Instal.


Więcej treści

Czym się charakteryzuje wulkanizacja? Jakie istnieją sposoby naprawiania opon? Co należy wiedzieć?

wymiana opon
Wprowadził: iStock
Źródło: iStock
Opony tak naprawdę pojawiły się dosyć nie tak dawno. Ich najważniejszym składnikiem jest kauczuk, zaś w formie nieprzetworzonej jest dość twardy i mało elastyczny. Dzięki procesowi wulkanizacji zyskuje na elastyczności, pozwalając na stworzenie opony, która spełni aktualnie wymogi.

W przypadku kompresorów może się pojawić kilka innych usterek, które mogą wyłączyć ten element z działania. Jedną z częściej spotykanych jest zepsute sprzęgło klimatyzacji, w którym z reguły spaleniu ulega elektromagnes - oferowane sprzęgła. Po kilku latach używania pomyśleć również warto o wymienieniu osuszacza, którego rolą jest usuwać wilgoć z całego układu. Warto również zadbać o należyty komfort pasażerów oraz kierowcy, dlatego też powinno się raz w roku układ klimatyzacji dokładnie odgrzybić, a dodatkowo wymienić filtr w kabinie.
18-01-18 12:21:08
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.